-----BEGIN PUBLIC KEY-----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-----END PUBLIC KEY-----
2024-11-12T16:49:30+00:00
- O:
Mission: to mitigate death and suffering of sentient beings around me, particularly that caused by the global ecological succession.
Postproletarian, transanarchist, kolapsnik with infrastructure fetish.
Sometimes anarchist, always anti-statist and anti-capitalist.
Karmic comedic hero.
- Uid
-
810fc51c-1663-3f22-c709-80d217547912
- Nickname
-
8petros
- Full_name
-
8Petros [Signal: Petros.63]
- Searchable
-
true
- First_name
-
8Petros
- Family_name
-
[Signal: Petros.63]
- Url
-
https://petroskowo.pl/
- Photo
-
- Photo_medium
-
- Photo_small
-
robryk
in reply to 8Petros [Signal: Petros.63] • • •8Petros [Signal: Petros.63]
in reply to robryk • •robryk
in reply to 8Petros [Signal: Petros.63] • • •8Petros [Signal: Petros.63]
in reply to robryk • •robryk reshared this.
robryk
in reply to 8Petros [Signal: Petros.63] • • •(BTW to kolejny przykład, że brakuje nam jakiegoś formatu pośredniego pomiędzy opisem bryły a ciągiem instrukcji dla głowicy)
8Petros [Signal: Petros.63]
in reply to robryk • •robryk
in reply to 8Petros [Signal: Petros.63] • • •Można (próbować; to jest nadal nietrywialny problem) wyprodukować instrukcje dla drukowania jednoczesnego z STLa obu obiektów. No ale STL nie opisuje wystarczająco dokładnie tego, co chcemy zrobić: nie da się w nim powiedzieć "tutaj masz położyć co najmniej 4 linie" (tylko trzeba zgadywać jaka grubość to spowoduje) albo "to ma mieć grubość co najmniej dwu warstw" albo "tę warstwę należy drukować od lewej liniami przód-tył" (albo nawet "kształt w tej okoli... pokaż więcej
Można (próbować; to jest nadal nietrywialny problem) wyprodukować instrukcje dla drukowania jednoczesnego z STLa obu obiektów. No ale STL nie opisuje wystarczająco dokładnie tego, co chcemy zrobić: nie da się w nim powiedzieć "tutaj masz położyć co najmniej 4 linie" (tylko trzeba zgadywać jaka grubość to spowoduje) albo "to ma mieć grubość co najmniej dwu warstw" albo "tę warstwę należy drukować od lewej liniami przód-tył" (albo nawet "kształt w tej okolicy nie jest istotny, byleby mieścił się w tych granicach"). Wszystkie te rzeczy zazwyczaj robimy metodą prób i błędów w slicerze; nie znam formatu, który byłby wyżejpoziomowy niż gcode i pozwalał wyspecyfikować tego typu oczekiwania.
8Petros [Signal: Petros.63]
in reply to robryk • •Nie byłem świadom tych niuansów i teraz już Cię tak łatwo nie puszczę.
Mam w głowie ideę drukarki, która potrafiłaby (zależnie od kodu):
- drukować dwoma filamentami w jednej warstwie (główny i support albo dwa kolory) z możliwością ręcznej wymiany filamentu w każdej głowicy niezależnie.
- drukować w tandemie (podwajając przerób dla małych przedmiotów).
Mechanicznie najbardziej mi się widzi RatRig (https://lab.ratrig.com/vc31_idex_wide/) a programowo Klipper (makra ma!) z jakimś interfejsem (jeszcze nie rozkminiłem, co jest dostępne oprócz Octoprinta).
Pytanie, czy w takiej konfiguracji da się względnie łatwo uzyskać te funkcje. Jest to... pokaż więcej
Nie byłem świadom tych niuansów i teraz już Cię tak łatwo nie puszczę.
Mam w głowie ideę drukarki, która potrafiłaby (zależnie od kodu):
- drukować dwoma filamentami w jednej warstwie (główny i support albo dwa kolory) z możliwością ręcznej wymiany filamentu w każdej głowicy niezależnie.
- drukować w tandemie (podwajając przerób dla małych przedmiotów).
Mechanicznie najbardziej mi się widzi RatRig (https://lab.ratrig.com/vc31_idex_wide/) a programowo Klipper (makra ma!) z jakimś interfejsem (jeszcze nie rozkminiłem, co jest dostępne oprócz Octoprinta).
Pytanie, czy w takiej konfiguracji da się względnie łatwo uzyskać te funkcje. Jest to dla mnie ważne, bo moja instalacja ma być wzorcowa dla całej sieci fablabów i arteli #COMFY.
Jeśli zechciałbyś pomóc w jej przygotowaniu, więcej osób niż ja sam będzie Ci wdzięcznych.
robryk
in reply to 8Petros [Signal: Petros.63] • • •Możesz chcieć wiedzieć o https://github.com/stmcculloch/arc-overhang i podobnych próbach: one pozwalają unikać supportów w bardzo wielu sytuacjach, ztcw kosztem trochę zwiększonych odkształceń. (Samemu jeszcze tego nie próbowałem.)
Przy drukowaniu dwoma kolorami trzeba uważać na to, że głowica nawet jeżdząc po prostu po górnej powierzchni wydruku bez wysuwania materiały będzie brudziła (i chyba też trochę się brudziła), więc podczas drukowania koloru A pewnie trzeba trzymać głowicę od B zupełnie z boku. (To, że podczas drukowania koloru B nie należy jeździć po czymś co dostało/dostanie kolor A to slicery zwykle rozumie... pokaż więcej
Możesz chcieć wiedzieć o https://github.com/stmcculloch/arc-overhang i podobnych próbach: one pozwalają unikać supportów w bardzo wielu sytuacjach, ztcw kosztem trochę zwiększonych odkształceń. (Samemu jeszcze tego nie próbowałem.)
Przy drukowaniu dwoma kolorami trzeba uważać na to, że głowica nawet jeżdząc po prostu po górnej powierzchni wydruku bez wysuwania materiały będzie brudziła (i chyba też trochę się brudziła), więc podczas drukowania koloru A pewnie trzeba trzymać głowicę od B zupełnie z boku. (To, że podczas drukowania koloru B nie należy jeździć po czymś co dostało/dostanie kolor A to slicery zwykle rozumieją, bo to też jest problemem w konfiguracji typu Ultimaker, w której oba ekstrudery są w jednej głowicy i można przełączać który jest trochę niżej mechanizmem podobnym do https://www.youtube.com/watch?v=7G1PL-j3MKw.)
To wszystko sugeruje, że tak naprawdę chcesz (w zależności od tego czy drukujesz w tandemie czy dwubarwnie):
- mieć obie głowice w ustalonej odległości od siebie,
- mieć jedną głowicę gdziekolwiek poza obszarem wydruku.
Jeśli więc możesz poszerzyć swoją drukarkę (a dokładniej zakres ruchu głowic w bok) do 3x wymaganej szerokości, to możesz trzymać obie głowice w stałej odległości od siebie (i pozbyć się jednej osi). Nie wiem na ile zmniejszenie komplikacji rekompensuje potrzebną większą szerokość. Być może istnieje jakiś ciekawy sposób na skonstruowanie mechaniki tego tak, że poszerzenie nie będzie potrzebne, ale nie mam nań pomysłu (oraz moim pomysłom w tym zakresie należy mało wierzyć, bo nie mam doświadczenia w konstrukcji ~precyzyjnej mechaniki).
Nie wiem na czym polegają istotne różnice między prowadzeniem pasków jak lin w dźwigu (jak w podlinkowanym przez Ciebie RatRigu) a konstrukcją z UM3 (przesuwne prowadnice X i Y, głowica na łożyskach suwnych na obu tych prowadnicach); nigdy nie używałem drukarki z konstrukcją typu RatRig, więc strzelam, że występują tam inne problemy z np. prostopadłością ale nie wiem czy mniejsze/większe. (Sam używam głownie prusowego mk3s, więc drukarki z kompletnie inną konstrukcją mechanizmu poruszania.)
Do czego byś używał makr? Wydaje mi się, że prawie zawsze można przepisać gcode a priori, a też powodowanie, żeby slicer emitował niestandardowe polecenia (które by wołały makro) jest raczej nietrywialne (w szczególności, jeśli to makro będzie netto zmieniało pozycje czegokolwiek).
GitHub - stmcculloch/arc-overhang: A 3D printer slicing algorithm that lets you print 90° overhangs without support material.
GitHub8Petros [Signal: Petros.63]
in reply to robryk • •Osoby wrażliwe uprasza się o zamknięcie oczu...
Jutro rano wywiercę jeden otwór w wózku i wtedy się okaże, czy to zadziała.
8Petros [Signal: Petros.63]
in reply to 8Petros [Signal: Petros.63] • •MiKlo:~/citizen4.eu$💙💛
in reply to 8Petros [Signal: Petros.63] • • •